top of page

KAS IR HIRUDOTERAPIJA

 

 

 

Hirudoterapija ir ārstēšana ar medicīniskajām dēlēm (Hirudo medicinalis).     

Pirmās ziņas par ārstniecību ar medicīniskajām dēlēm ir atrastas 18 dinastijas (1567.- 1308. g. p. m. ē.) faraonu kapeņu zīmējumos. Tāpat arī ir ziņas par dēļu pielietošanu senajā Indijā, Grieķijā, Romā un citās valstīs.

Pasaulē eksistē apmēram 400 dēļu veidi. Ārstniecībā var izmantot tikai medicīniskās dēles. Ir zināmas divas medicīnisko dēļu pasugas- ārstnieciskās un aptieku dēles. Starp dabas līdzekļiem dēles izceļas ar diezgan universālu iedarbību. Dēlēs ir sakopotas visas dzīvībai nepieciešamās bioloģiski aktīvās vielas, kas nodrošina tām iespēju atjaunot savu organismu pēc 2 gadu pavadīšanas ekstremālos apstākļos bez barošanās vai pēc pārziemošanas. Tāpēc medicīniskās dēles var izmantot dažādu slimību ārstēšanai. Ārstēšanas metode izpaužas kā dēļu uzlikšana uz ādas un gļotādas. Dēles tiek liktas uz ādas kapilārām zonām, no kurām dēļu sekrēts pa komunikācijas asinsvadiem nokļūst attiecīgā orgāna asinsapgādes baseinā, un uz bioloģiski aktīviem punktiem. Nepieciešamās vielas jau ir dabīgi sakomplektētas un ārstam atliek tikai uzlikt tās slimniekam attiecīgos punktos uz ķermeņa, kurus, savukārt, izvēlas atkarībā no ārstējamās slimības. Dēlēm ir 270 hitīna zobi, 5 pāri acu un ožas orgāni pa visu ķermeni. Dēle ar hitīna zobiem pārdur ādu un pa zobu spraudziņām ielaiž cilvēka organismā veselu virkni fermentu, 3000 olbaltumvielu un vairākus simtus mazmolekulāru savienojumu, kas spēcina imunitāti, mazina iekaisumus un uzlabo asinsriti.

Tā kā dēle ir divdzimumu būtne – hermafrodīts, tā satur fermentus, piemītošus gan sieviešu, gan vīriešu organismam, kā rezultātā sekmīga ārstēšana ir abu dzimumu neauglības gadījumos. Dēļu terapija ir izmantojama daudzu slimību ārstēšanā, taču to nevar pielietot hemofīlijas gadījumā, un nosacīti – arī anēmijas, izteiktas hipotonijas un grūtniecības gadījumā.

 

Ārstnieciskais efekts veidojas no vairākiem faktoriem: reflektorā, mehāniskā un bioloģiskā.

 

  • Reflektorā iedarbība: dēle pārdur ādu tikai bioloģiski aktīvajos punktos (t. i. akupunktūras punktos), kā rezultātā iedarbības mehānisms ir kā pie adatu reflektoterapijas.

  • Mehāniskā iedarbība: atslogo reģionālo asinsriti.

  • Bioloģisko iedarbību nodrošina dēles siekalās esošās vielas:

  • hirudīns – trombīna inhibitors, kavē trombocitu agregāciju;

  • destabilāze – ferments ar fibrinolītisku aktivitāti;

  • bdellīni – tripsīna un plazmīna inhibitori;

  • eglīni – himotripsīna , subtilizīna, granulocītu neitrālās proteāzes inhibitori;

  • hialuronidāze – ferments, kas noārda hialuronskābi (saistaudu vielu).

  • Normotenzīvo iedarbību (asinspiediena regulāciju) nodrošina prostaglandīnu dabas, mazas molekulārmasas savienojumi (pirmo reizi atklāti tieši medicīniskās dēles sekrētā).

  • Antikoagulējošā, prettrombu un trombolītiskā iedarbība izskaidrojama ar bioloģiski aktīvajām vielām, kas stabilizē homeostāzes sistēmu. Šo vielu kopējā iedarbība novērš mikrocirkulācijas traucējumus, audu hipoksiju, radot pretišēmisku efektu.

  • Antisklerotiska iedarbība: dēļu sekrēts iedarbojas uz endotēliju kā uz nākošās aterosklerotiskās pangas matricu. Pateicoties sekrēta spējai iedarboties uz subendotēlija kollagēnu, trobocitāro homeostāzi, mainīt lipoproteīnu līmeni asins plazmā, paaugstināt lipāzes un holīnesterāzes aktivitāti, var uzskatīt, ka dēļu siekalām ir antiaterosklerotiska iedarbība.

  • Pretmikrobu iedarbībā svarīgas ir hirudīna bakterocīdās īpašības un hialuronidāzes aktivitāte, kas sagrauj to baktēriju apvalku membrānas, kuru sastāvā ir hialuronskābe.

  • Pretsāpju efekts saistīts ar orgānu dekongestiju. Kiniāze samazina bradikinīna aktivitāti, kurš ir sāpju stimulators.

 

Dēļu audzēšana

1984. gadā Anglijā angļu ārsts Soijers izstrādāja dēļu pavairošanas tehnoloģiju mākslīgos apstākļos. Tika nodibināta firma ‘’Biofarm’’, kura sāka audzēt dēles rūpnieciski. Lielākie ražotāji patlaban ir Francija, Anglija, Krievija, bet kopā - 7 valstīs.

 

Dēļu uzlikšana

Dēles ir ļoti jūtīgas pret dažādām smaržām un parfīmiem, tāpēc būtu nevēlams pirms procedūras lietot parfimēriju, krēmus vai izteikti aromātiskas ziepes. Pirms uzsākt ārstēšanas kursu ir jānoskaidro, vai pacientam nav alerģisku reakciju uz dabīgiem organiskiem preparātiem, un parasti uzliek vienu dēli uz 5- 15(max.) minūtēm. Ja dēles kodiens nav izsaucis alerģiskas reakcijas, var uzsākt ārstniecību. Tās parasti ir 1 – 3 (max.5) dēles uz 5-20 minūtēm, ko uzliek viena seansa laikā, pēc kā dēles iznīcina 3% hloramīna šķīdumā.

 

Brūču kopšana

Dēļu koduma vieta parasti asiņo vairāk, nekā citas brūces (asinīs ievadīto fermentu dēļ). Tāpēc brūcīte var asiņot pat līdz 24 st. Brūcei uzliek aseptisku apsēju, virsū vates kārtu vai higiēnisko paketi, pielīmē ar leikoplastu. Nākošajā dienā pārsēju noņem. Ja asiņošana ir pastiprināta, veco pārsēju nomaina, koduma vietu cieši nosaitē un uzliek ledus kompresi. Iekaisuma gadījumā brūci apstrādā ar 5% joda šķīdumu. Brūce parasti sadzīst 1 – 2 nedēļu laikā, neatstājot rētas.

 

Vienā reizē dēle izsūc 1 – 2 ml asiņu, brūcei asiņojot parasti izdalās 10 - 30 ml asiņu, atsevišķos gadījumos asins zudums var sasniegt 100 – 150 ml no vienas koduma vietas, tāpēc katrā gadījumā individuāli ir jānovērtē katra pacienta organisma reakcija uz ievadīto hirudīnu, tādējādi regulējot vienā seansā optimāli uzliekamo dēļu skaitu, lai nerastos nopietni asins zudumi.

 

Pieteikties konsultācijai un procedūrām varat sadaļā ''Kontakti''.

bottom of page